حال ندارم تعارف کنم...هرچی خواستی بردار :)

گروه داروئی Cardiovascular Drugs داروهای قلبی عروقی

نویسنده :RA Min
تاریخ:یکشنبه 18 دی 1390-03:55 بعد از ظهر

موارد مصرف 
این دارو برای پیشگیری و درمان آنژین صدری حاد و درمان آنژین صدری مزمن و درمان نارسایی بطن چپ مصرف می‌شود. نیتروگلیسرین تزریقی برای كنترل فشار خون حین بعضی از اعمال جراحی و برای كاهش خونریزی به داخل ناحیه جراحی مصرف می‌شود. نیتروگلیسرین تزریقی به عنوان داروی كمكی در درمان نارسایی احتقانی قلب هر ماه با انفاركتوس حاد میوكارد مصرف می‌شود.

موارد مصرف 
این دارو برای پیشگیری و درمان آنژین صدری حاد و درمان آنژین صدری مزمن و درمان نارسایی بطن چپ مصرف می‌شود. نیتروگلیسرین تزریقی برای كنترل فشار خون حین بعضی از اعمال جراحی و برای كاهش خونریزی به داخل ناحیه جراحی مصرف می‌شود. نیتروگلیسرین تزریقی به عنوان داروی كمكی در درمان نارسایی احتقانی قلب هر ماه با انفاركتوس حاد میوكارد مصرف می‌شود.

فارماکوکینتیک 
پیوند این دارو به پروتئین حدود 60 درصد است. نیمه عمر نیتروگلیسرین 4-1 دقیقه است. اثر دارو از راه انفوزیون وریدی تقریباً بلافاصله، از راه زیرزبانی پس از 30 دقیقه شروع می‌شود. طول اثر دارو از راه انفوزیون وریدی چند دقیقه، از راه زیرزبانی 60-30 دقیقه و از راه پوستی 24-8 ساعت است. نیتروگلیسرین، پس از‌ آن كه تقریباً به طور كامل متابولیزه شد، از طریق كلیه‌ها دفع می‌شود.

موارد منع مصرف 
شكل تزریقی این دارو در موارد تامپوناد قلبی، پریكاردیت constrictive ضربه اخیر به سر و خونریزی مغزی نباید مصرف شود.

هشدارها 

1-
درموارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: كم خونی شدید، خونریزی مغزی، ضربه اخیر به سر، گلوكوم، پركاری تیروئید، سابقه انفاركتوس اخیر قلبی، كاهش حجم خون و فشار پایین در مویرگ‌های ریوی. 
2-
با مصرف طولانی مدت نیترات‌ها، ممكن است نسبت به اثر آنها تحمل شود و در نتیجه، نیاز بیمار به دارو افزایش یابد. برای اطمینان از حفظ اثر مطلوب دارو، پیگیری دقیق وضع بیمار توصیه می‌شود. 
3-
در صورت لزوم قطع مصرف دارو، به دنبال مصرف مقادیر زیاد یا طولانی مدت، به منظور جلوگیری از بروز حمله واجهشی آنژین ناشی از قطع مصرف دارو، مقدار مصرف باید به تدریج كاهش داده شود. 
4-
در صورت بروز تاری دید یا خشكی دهان یا تشدید آن مصرف دارو باید قطع شود.

عوارض جانبی 
سردرد كوبنده، برافروختگی، سرگیجه و كمی فشار خون وضعیتی با مصرف این دارو گزارششده است.

تداخل داروئی 

مصرف همزمان نیتروگلیسرین با فرآورده‌های حاوی الكل، داروهای پایین‌آورنده فشار خون یا داروهای گشادكننده عروق ممكن است كمی فشار خون ناشی از اثرات نیتروگلیسرین را تشدید كند.

نکات قابل توصیه 

1-
قرص معمولی و پیوسته رهش نیتروگلیسرین باید همراه با یک لیوان آب و با معده خالی مصرف شود. 
2-
هنگام استفاده از قرص زیرزبانی، تا زمانی كه قرص حل نشده باشد، از خوردن یا نوشیدن باید خودداری شود. 
3-
هنگام استفاده از پماد نیتروگلیسرین، پیش از مصرف، پوست باید تمیز شود. در هر بار مصرف، پماد باید بر روی سطح بدون مو مالیده شده و گسترده شود. پس از گسترده شدن، دارو را نباید روی پوست ماساژ داد. 
4-
از جویدن و خرد كردن قرص پیوسته رهش باید خودداری كرد. 
5-
با بروز اولین علائم حمله آنژین، باید نشست و از قرص زیرزبانی استفاده نمود و در صورت بروز سرگیجه یا از حال رفتن باید احتیاط كرد. اثر قرص‌ها معمولاً طی 5 دقیقه ظاهر می‌شود. 
6-
قرص معمولی پیوسته رهش همچنین فرآورده‌های موضعی نیتروگلیسرین از بروز حمله آنژین صدری جلوگیری می‌نمایند و سبب رفع درد ناشی از حمله نمی‌شوند. 
7-
قرص‌های زیرزبانی نیتروگلیسرین نباید در معرض هوا قرار گیرند زیرا ممكن است اثر آنها كاهش یابد. 
8-
به هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته، باید احتیاط نمود. 
9-
به هنگام ایستادن به مدت طولانی یا فعالیت بدنی و همچنین در آب و هوای گرم باید احتیاط نمود. 
10-
سردرد، عارضه معمولی نیترات‌ها است كه با ادامه درمان كاهش می‌یابد. در صورت تداوم یا تشدید سردرد، مراجعه به پزشك ضروری است. 
11-
در صورت فراموش شدن یك نوبت مصرف دارو،‌ اگر تا نوبت بعدی 2 ساعت (قرص معمولی، زیرزبانی و پماد) یا 6 ساعت (قرص پیوسته رهش) فاصله باشد، از مصرف آن باید خودداری نمود.

مقدار مصرف 

قرص یا كپسول پیوسته رهش 
بزرگسالان: به عنوان ضد آنژین صدری، 6/2 یا 5/6 میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می‌شود. 
در صورت نیاز و تحمل بیمار، می‌توان مقدار توصیه شده را هر 8 ساعت مصرف نمود. 
قرص زیر زبانی 
بزرگسالان: به عنوان ضد آلنژین صدری، 6/0-3/0 میلی‌گرم مصرف می‌شود كه در صورت نیاز برای رفع حملات آنژین، هر 5 دقیقه تكرار می‌شود. 
تزریقی: 
بزرگسالان: به عنوان ضد‌آنژین، پایین‌آورنده فشار خون یا كاهش دهنده بار قلب،‌ابتدا با سرعت mcg/min 5 انفوزیون می‌شود. سپس مقدار مصرف با اضافه كردن mcg/min5 هر 5-3 دقیقه افزایش می‌یابد تا اثر مطلوب به دست آید یا این كه سرعت انفوزیون به mcg/min20 برسد. در صورت عدم حصول پاسخ مطلوب، می‌توان مقدار مصرف را با اضافه كردن mcg/min10 در همان فواصل زمانی بالا، افزایش داد. در صورت نیاز، می‌توان هر 5-3 دقیقه سرعت انفوزیون را به mcg/min20 افزایش داد تا اثر مطلوب به دست آید. در صورت مشاهده بروز اثر نسبی، باید با رعایت احتیاط، از سرعت افزایش مقدار انفوزیون كم كرده و فواصل انفوزیون را طولانی نمود تا پاسخ مطلوب حاصل شود. 
پماد و پلاستر :
بزرگسالان: به عنوان ضد آنژین، مقدار 30-15 میلی‌گرم هر 8 ساعت طی روز و هنگام خواب بر روی پوست مالیده می‌شود همچنین یك پلاستر هر 24 ساعت بر روی پوست قرار داده می‌شود.

اشکال داروئی 

Injection: 5mg/ml, 1mg/ml 
Ointment: 2% 
Sustained Release Tablet/Capsul: 2.6mg, 6.4mg, 2.5mg, 6.5mg 
Plaster: 10mg/24hr, 5mg/24hr 
Spray: 400mcg/dose 
Sublingual Tablet/Capsule: 0.4mgنوع مطلب : علمی   • » سایت عکس از مراسم ها و زیارت گاه های زرتشتی
  • » وبلاگ همه چی دون
  • » سایت آفاب
  • » سایت جک و اس ام اس
  • » کتاب فروشی آفاب
  • » آفاب خودرو
  • » سایت خودرو در میهن بلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic